7 podstawowych porad dla początkujących modelarzy

7 podstawowych porad dla początkujących modelarzy

Modelarstwo to dziedzina bardzo rozległa, wymagająca i czasochłonna. Pierwsze kroki, mogą być zatem trudne, nawet dla osób, których dziedzina ta bardzo pasjonuje. Na początku pojawia się wiele pytań i niejasności. Oczywiście, jedną najlepszych metod jest ta prób i błędów, jeżeli jednak można ustrzec się chociaż niektórych, to z pewnością warto. Poniżej przedstawiamy siedem bardzo praktycznych porad dla osób, które swoją przygodę z modelarstwem dopiero rozpoczynają.

 1. Zaczynamy

Jeżeli jesteś początkującym modelarzem, wybierz model  prosty i tani. Przy pracy będziesz mógł szybko zorientować się, czy na pewno Ci się to podoba i czy chcesz sie tym zajmować. Decydując się na drogi i skomplikowany model, można porzucić pracę w trakcie i wyrzucić w błoto pieniądze. Który z modeli będzie najlepszy? Z całą pewnością warto wybrać jaskółkę – prosty model szybowca w doskonałej cenie, z rozpiętością ok. 70 cm. Jak na sam początek jest to idealny wybór. Ponadto, decydując się na jaskółkę, można nauczyć się wszystkich podstaw modelarskich. Idealnym wprowadzeniem do tematu mogą być również inne modele, np. Foka albo Pliszka. Rozbudowując swoje możliwości oraz zwiększając zapał, można decydować się na coraz większe, odważniejsze i droższe modele.

 1. Pierwsze pytania

Często, po złożeniu jednego z pierwszych modeli zaczynamy zastanawiać się nad różnymi zagadnieniami związanymi z lotem modeli. Jeżeli naprawdę modelarstwo Cie wciągnęło, dobrze jest sięgnąć po fachową literaturę, ale także wgłębić sie w prawa fizyki. Fazy loty, ułożenie skrzydeł, kształty – w lotnictwie wszystko to jest ważne, warto się zatem temu dokładnie przyjrzeć, zwłaszcza, jeśli chcesz być naprawdę dobry w tej dziedzinie.

 1. Czas na RC

Po niedrogich i dość podstawowych modelach, zawsze przychodzi pora na coś poważniejszego – mowa oczywiście o zdalnie sterowanych RC. Oczywiście modeli takich jest dużo i znów nasuwa się pytanie – jaki wybrać. Odpowiedź będzie bardzo podobna – również niedrogi i nieskomplikowany, przynajmniej na sam początek. W tym przypadku nie chodzi już jednak o umiejętności modelarskie, ale umiejętności sterowania. Niektórymi modelami można sterować bardzo łatwo, dzięki czemu nauka jest niezwykle pozytywna. Niestety, wybierając model popełniamy błąd, wybierając modele, które się nam podobaj, a nie te, którą mają  szereg udogodnień pomocnych w nauce sterowania lotem oraz małą prędkość przelotową, a dużą stateczność w czasie lotu. Kupując model RC warto przyznać się w sklepie, że jest się początkującym modelarzem – sprzedawca z pewnością doradzi odpowiedni model.

 1. Co musze mieć?

Oczywiście sam model nie wystarczy, aby go zbudować. Potrzebne są odpowiednie narzędzia, do których zaliczamy różnego rodzaju i różnej wielkości obcążki, piłki, nożyczki, linijki i ekierki, kątomierze, młotki i wiele, wiele innych. Praktyka uczy, iż im więcej pomocnych narzędzi tym praca nad modelem jest nie tylko szybsza i bardziej efektywna, ale również znacznie dokładniejsza. A o to przecież chodzi.

 1. Ten pierwszy raz …

Pierwsze loty z własnoręcznie wykonanym modelem są wręcz niezapomniane. Bardzo ważną cechą jest wyobraźnia przestrzenna oraz szereg innych predyspozycji. Jednym nauka latania modelem przychodzi bardzo szybko, inni potrzebują nieco więcej czasu – nie wolno się jednak zniechęcać. Wprawa przychodzi dopiero po pewnym czasie, a nawet doświadczone osoby maja problem, kiedy muszą sterować nowym modelem.

 1. Gdzie szukać pomocy?

Każdemu pomoc jest potrzebna. Nie można tak po prostu usiąść i zbudować model bez podstawowej wiedzy i umiejętności. Niestety, w nowej literaturze nie ma tylu ciekowych informacji, co w przypadku książek z dużych stażem – nawet tych ponad stuletnich.  Warto wybrać się do biblioteki, a może nawet do antykwariatu. Oczywiście wydawane są również gazety tj. Modelarz lub RC przegląd modelarski – warto do nich zaglądać.

 1. I jeszcze tu…

Pamiętajmy, że największą wiedzę mają te osoby, które modelarstwem się pasjonują. Warto zatem zajrzeć na fora internetowe, odwiedzić sklepy stacjonarne i porozmawiać ze sprzedawcami. Z pewnością doradzą i pomogą. Niezbędne akcesoria można zakupić w specjalistycznych sklepach, jak np. avifly.pl

Wszystkim życzymy powodzenia, samych udanych modeli i wiele dobrej zabawy!

3 komentarze

 • tomix

  Mnie jako mocno początkująco początkującego interesuje przede wszystkim ile trzeba wydać, żeby zacząć zabawę na satysfakcjonującym poziomie?

 • DrDre

  Na wstępie dzięki za materiały, które publikujecie na tym blogu – są bardzo pomocne dla początkujących. Rozumiem, że blog będzie rozbudowywane z czasem, ale… właśnie wymaga to czasu, a głód wiedzy potężny (apetyt rośnie w miarę jedzenia) – możecie polecić inne internetowe źródła wiedzy w temacie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *