Bez czego modelarz się nie obejdzie? Kilka słów o XT60 i termokurczkach

Wtyki XT60 i rurki termokurczliwe to podstawa!

Każdy przy budowie drona, samolotu, czy skrzydła a nawet łódki zanętowej użyje oby tych produktów. A więc, czym one są? Czym się charakteryzują?

XT60

Wtyk XT60 z osłonką

Wtyki XT60 należą do najpopularniejszych złącz używanych w połączeniach regulatora i alternatora. Profesjonalnie zaprojektowany konektor umożliwia pracę na dużych prądach (około 65A). Ponadto zabezpiecza on użytkowników, którzy próbowaliby podpiąć wtyczkę w sposób nieprawidłowy. Jest to najwyższa gwarancja bezpieczeństwa. Wtyki tego rodzaju wykonywane są z łatwo obrabialnego materiały, gdyż do prawidłowej eksploatacji niezbędny jest proces lutowania. Przebiega on zazwyczaj szybko i bezproblemowo. Nie musimy obawiać się uszkodzeń złącz. Musimy pamiętać, że model XT60 wymaga zastosowania koszulki termokurczliwej. Na rynku dostępne są ulepszone modele złącz, czyli XT60 +. Posiadają one osłony, dzięki czemu stanowią niezawodną izolację polaryzacyjną. Nie wymagają stosowania koszulek termokurczliwych. Minusem jest ich cena – są one nawet dwukrotnie droższe od standardowych wtyk.

Koszulki termokurczliwe

Rurka termokurczliwa rozmiar 80

Koszulka termokurczliwa to niezawodny i bezpieczny sposób na zabezpieczenie przewodów. Są one niezwykle wytrzymałe, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne, czy też negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Ich ogromną zaletą jest odporność na działanie wysokich temperatur. Stanowi to świetną izolację przewodów. Koszulki, czy też rurki termokurczliwe stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Bardzo często nie jesteśmy nawet świadomi, że nasze przewody w domu również posiadają to zabezpieczenie. Zazwyczaj zwracamy na to uwagę w momencie konserwacji, czy tez naprawy przewodów. Wybór odpowiedniej rurki zależy m.in. od średnicy posiadanego przez nas przewodu. Należy dokonać dokładnego pomiaru przy użyciu sprawdzonego przyrządu. Tylko wtedy będziemy mieli gwarancję, że średnica koszulki termokurczliwej została dobrze dobrana. Innym ważnym parametrem jest współczynnik kurczliwości. Koszulka kurczy się pod wpływem wysokiej temperatury, tak aby ściśle otaczać kabel. Współczynnik kurczliwości określa, o ile zmniejszy się średnica koszulki. Dla przykładu przy współczynniku kurczliwości 2:1, średnica koszulki zmniejszy się o połowę. W przypadku bardzo cienkich przewodów, stosuje się zazwyczaj rurki termokurczliwe o współczynniku kurczliwości 4:1. Warto dodać, że koszulki występują w wielu różnych kolorach. Dzięki temu możemy łatwo odznaczyć stosowane przewodu. Ponadto możemy zakupić rurki przezroczyste, które pozwalają na dokładne oznaczenie kabli. W ten sposób łatwo zidentyfikujemy dany przewód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *