Jak samemu zbudować dron?

Któż z nas nie marzy o tym, by własnoręcznie zbudować dron. Najlepiej zaś, jeśli będzie to czteroramienny multicopter, który charakteryzuje się niezłą stabilizacją lotu i możliwością podpięcia dość ciężkiej kamery.

Zacznijmy od schematu

Budowę swojego pierwszego multicoptera, warto zacząć od poznania jego dokładnej budowy. Najlepiej, jeśli robimy to analizując jego schematy. Dzięki nim, będziemy wiedzieć jakie elementy składowe wykorzystać w jego konstrukcji, jak je połączyć ze sobą a także jak sprawić, by to wszystko uniosło się w powietrze.

Sercem jest procesor

Montaż czteroramiennego drona zaczyna się w jego sercu, czyli w… procesorze. Jego zadaniem jest odbiór przesyłanego z nadajnika sygnału i przetwarzanie go na sygnały sterujące obrotem poszczególnych wirników.

Jednak zadaniem procesora jest nie tylko sterowanie wirnikami, ale też odbiór i wysyłanie wielu dodatkowych informacji. Należą do nich między innymi dane związane z ruchem gimbalem (aparaturą w której znajduje się kamera), a także dane GPS, czy FPV.

Układ napędowy

Najbardziej rozbudowanym układem w dronie jest układ napędowy. Tym bardziej, jeśli obejmuje on cztery różne wirniki, które muszą ze sobą współpracować.

Bardzo ważnym elementem wchodzącym w skład układu zasilania wirników, są tak zwane regulatory silników. Mogą one być połączone z każdym silnikiem osobno, bądź też oparte na trybie 4 w 1, gdzie jeden regulator posiada 4 wyjścia na każdy z silników.

Układ napędowy to również wirniki. Mogą być one połączone w układzie + bądź układzie X. Ze względów praktycznych, najczęściej wybiera się tą drugą opcję. Wtedy kamera FPV, ma możliwie najlepsze pole widzenia, które nie jest zasłaniane przez ramiona drona.

Gdy już złożysz…

Twój dron został już złożony i stoi gotowy do lotu. Aparatura FlySky odpowiednio komunikuje się z urządzeniem, baterie są naładowane… Jedyne co pozostaje, to… odlecieć. Jednak zanim nasz dron odleci w przestrzeń, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

1. Sprawdźmy luzy. Pojawiające się luzy, mogą w przyszłości zaowocować zwiększonymi drganiami, w następstwie których nasz dron się rozpadnie.

2. Przed lotem warto odpowiednio skonfigurować wchodzący w skład drona osprzęt. Mamy wtedy pewność, że nasz dron będzie stabilnie poruszał się w powietrzu, wykonując jednocześnie przepiękne nagrania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *