Jaki samolot RC dla początkującego? Część 2.

Jaki samolot RC dla początkującego? Część 2.

W poprzedniej części dowiedzieliśmy się, iż najlepszymi modelami dla osób początkujących są  samoloty w wersji RTF oraz wszelkie modele szybowców. Niektóre kwestie nadal jednak zostają nierozwiązane (np. te dotyczące wielkości modelu), dlatego spróbujmy je wyjaśnić.

 

Wielkość

 

Każdy kto zajmuje się modelami wie, że najefektowniej prezentują sie modele duże. Nie zawsze jest to jednak wygodne. Wybór wielkości modelu warto uzależnić przede wszystkim od warunków powierzchniowych, tzn. czy posiadasz na tyle miejsca, aby przechowywać duży model, czy masz go jak transportować np. na przygotowany pas, lotnisko itd. Niestety, większych modeli nie puszcza się z ręki, toteż zawsze musisz wziąć pod uwagę dojazd na miejsce. Z dużym modelem – nie jest to łatwe.

 

Silnik i radio

 

Dla doświadczonego modelarza nie ma znaczenia, czy model będzie miał silnik czy nie. Dla początkującego jest to jednak spora różnica i duże ułatwienie. Silniki elektryczne nie wymagają od nas dodatkowej wiedzy  oraz umiejętności, ponieważ w zasadzie są samoobsługowe. Jeżeli zdecydujesz się na zakup silnika, warto, aby był on bezszczotkowy. Z kolei, jeśli zastanawiamy się nad radiem, nie ma już tak dużej dowolności. Z pewnością warto odpuścić sobie wszelkie radia o częstotliwości 27 MHz oraz  40 MHZ. Idealnym wyborem są  te z częstotliwością 2,4 Ghz. Warte uwagi modele to np. Emax MT2216 i Emax MT1806.

 

Aktualizacja.

W ostatnim czasie bardzo popularne stają się drony. Zyskujące na popularności wielowirnikowce są dobrą alternatywą dla samolotów i płatowców. Jeżeli masz mały samochód lub w ogóle go nie posiadasz albo nie masz wystarczającego miejsca dla lotów samolotami powinieneś zainteresować się modelami FPV dornów wyścigowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *