Klej cyjanoakrylowy

Rzadko się zdarza, że ludzie znają się na rodzajach klejów, z reguły dochodzi do tego, gdy pasjonujemy się modelarstwem lub zwyczajnie lubimy sobie pomajsterkować. Inaczej jest ze słynnymi klejami typu Kropelka czy Super Glue, które dzięki chwytliwym reklamom w swoim czasie zyskały sobie w Polsce ogromną popularność. Sławy dostarczyły im takie zalety jak niebywała szybkość klejenia i wygoda użycia. Kropelka potrafiła skleić wszystko, bez względu na rodzaj materiału.
Do dziś oferta tego rodzaju klejów poszerzyła się i na rynku zawitało kilka nowych nazw, co nie zmienia faktu, że te pierwsze na zawsze pozostaną najbardziej znane. Są to kleje z grupy tak zwanych klejów cyjanoakrylowych. Cechują się one szybkim wiązaniem, a po zaschnięciu są bezbarwne.

Klej cyjanoakrylowy świetnie sprawdza się w modelarstwie, ponieważ używa się go punktowo, a brak barwy nie straszy zrujnowaniem całego modelu i potrzebami przeróbek. Ewentualny nadmiar kleju można usunąć przy użyciu acetonu. Poza tym klej stosowany może być także przy klejeniu papieru i tektury, drewna, ceramiki, tkanin, szkła porcelany, skomplikowanych elementów biżuterii czy połamanych okularów. W sklepach można nabyć także specjalny klej do klejenia wyłącznie materiałów budowlanych lub części samochodowych. Ten drugi jest szczególnie odporny na wibracje i zmiany temperatury.

Kleje cyjanoakrylowe dzielą się na klej gęsty, średniogęsty i rzadki. Zakup kleju o konkretnej gęstości zależy od materiału, który zamierzamy skleić. Jeśli potrzebujemy kleju uniwersalnego, to najlepszym wyborem będzie ten o średniej gęstości. W celu dokonania zakupu warto udać się na do sklepu specjalistycznego, gdzie możemy skonsultować się ze sprzedawcą. Człowiek na tym stanowisku może pomóc nam podjąć decyzję i doradzić w kwestii kupna kleju, ponieważ prawdopodobnie ma doświadczenie w pracy z klejem cyjanoakrylowym lub każdym innym. W zwykłym markecie możemy podjąć decyzję pochopnie, co może skutkować zakupem nieodpowiedniego kleju.

Ważne jest, żeby podczas pracy z klejem cyjanoakrylowym szczególnie uważać na swoje bezpieczeństwo. Wydziela on bardzo szkodliwe opary, łatwo skleja skórę, jego użycie może doprowadzić do poparzeń lub poważnych powikłań w przypadku użycia przez osoby chore, na przykład na astmę. Ze szczególną ostrożnością należy zwracać uwagę na to, by nie zbliżać go w okolice oczu. Warto pamiętać, że klej jest substancją chemiczną, co oznacza, że w przypadku podgrzania go w jakikolwiek sposób, może dojść nawet do samozapłonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *